Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Problematyczny spadek - sprawdź, co warto wiedzieć

Średnia ocena: 5 z 1 głosów.

Zmarły może po sobie pozostawić spadek w postaci domu, mieszkania czy też sporego majątku. Nierzadko jednak zdarza się, że pozostawia po sobie długi, które następnie są dziedziczone przez spadkobierców. Dlatego też bardzo ważne jest, abyśmy znali prawne mechanizmy przejmowania zobowiązań finansowych po osobie zmarłej.
spadektestament
Problematyczny spadek - sprawdź, co warto wiedzieć

Kolejność dziedziczenia spadku

Według obowiązującego prawa, pierwszeństwo dziedziczenia przysługuje osobom wskazanym w testamencie. Jednakże, jeśli podani spadkobiercy odrzucili spadek, osoba zmarła nie pozostawiła po sobie takiego dokumentu, bądź też został on sporządzony błędnie, wtedy musimy posłużyć się kodeksem cywilnym. To właśnie zapisy w nim zawarte decydują o tym, kto może otrzymać dobra lub zobowiązania finansowe po osobie zmarłej.

A zatem, według kodeksu cywilnego, spadek otrzymują w równych częściach małżonek zmarłego oraz dzieci. Warto przy tym podkreślić, że część należna małżonkowi nie może stanowić mniej niż 25% masy spadkowej. W następnej kolejności spadek dziedziczą: wnukowie zmarłego, jego rodzice, a także rodzeństwo.

Dziedziczenie długów

Wspomniany mechanizm dziedziczenia spadku dotyczy całości tego, co wchodzi w skład masy spadkowej. Co to oznacza? Otóż, taki sam schemat dziedziczenia ma zastosowanie w przypadku długów osoby zmarłej. Nie stosuje się w tej sytuacji żadnych odrębnych reguł.  

Czy możemy uniknąć dziedziczenia długów?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy możemy uniknąć odziedziczenia niespłaconych zobowiązań finansowych. Otóż, w świetle prawa spadkobierca otrzymujący w spadku dług ma cztery wyjścia. Pierwsze z nich to przyjęcie spadku wprost. Oznacza to, że spadkobierca godzi się bezwzględnie przyjąć wszystkie elementy masy spadkowej - zarówno aktywa, jak i niespłacone zobowiązania finansowe.

Drugą możliwością jest przyjęcie spadku wraz z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że osoba przyjmująca spadek godzi się na odziedziczenie długów, ale wyłącznie do wysokości dziedziczonego majątku

Trzecią opcją jest odrzucenie całości spadku. W efekcie zrzekamy się zarówno niespłaconych zobowiązań, jak i aktywów.

Czwartą możliwością jest pozostanie biernym i brak reakcji na powołanie do spadku. Według prawa, niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku po osobie zmarłej w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania informacji o spadku skutkuje przyjęciem go wraz z dobrodziejstwem inwentarza. A to oznacza, jak już wspomnieliśmy wyżej, że dziedziczymy zobowiązania finansowe wyłącznie do wysokości aktywów.

W niejasnych sytuacjach warto skorzystać z porady prawnej np. online. Kwestie spadkowe potrafią nastręczać wielu problemów. Bardzo często nie jest oczywista kolejność dziedziczenia spadku, lub też w obawie o długi zastanawiamy się czy w ogóle powinniśmy taki spadek przyjąć. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam porada prawna online (zapoznaj się z ofertą na stronie: https://lexsecure.pl/standard).

Dodano: 2022-12-21, czytano 307 razy.



Komentarze, opinie o Problematyczny spadek - sprawdź, co warto wiedzieć.